Yeni yıla girerken uzun zamandır ertelediğiniz diyet programına artık başlamalısınız. 2017 yazında daha fit bir vücuda sahip olmak ve ömür boyu formda kalmak için kararınızı alın ve harekete geçin. Daha az yiyerek bedeninizi hafifletin, hayatın tüm yüklerinden arınarak kendinize iyi gelecek şeyler yapmaya başlayın; düzenli spor ile esneyin ve sıkılaşın, her şeyden önemlisi azimle başlayın ve azminizi asla kaybetmeyin!

 

Alışkanlıklarınızı değiştirin!

Yepyeni bir yıla başlarken siz de yenilenmek istiyorsanız önce alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Kişi, konu her ne olursa olsun geçmişten gelen alışkanlıklarından zor kurtulur fakat kararlı olursanız yenilenmek için gereken her şeyi yapabilirsiniz. İşe beslenme alışkanlığınızı değiştirerek başlamalısınız. Karar verdiğiniz an mutfağa girmeli ve diyet programınıza dahil olmayan tüm yiyecekleri ortadan kaldırmalısınız. Abur cuburları hayatınızdan çıkarmalı ve kesinlikle satın almamalısınız. Misafirleriniz için evde bulundurduğunuz sağlıksız gıdaları da kaldırın çünkü sizi yolunuzdan çıkarabilir. Onlara da kendi yediğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan ikram edebilirsiniz. Uyku düzeninizi yoluna koyun ki metabolizmanız yorgun düşmesin. Şekerli çay ya da kahve içme alışkanlıklarınızdan vazgeçin, bitki çayı içmeye başlayın. Siyah çay tiryakisi iseniz bu alışkanlığınızdan da vazgeçmelisiniz; yerine yeşil çay tüketebilirsiniz. İlla ki siyah çay içmek istiyorsanız, yalnızca kahvaltıda açık ve şekersiz 2 çay bardağı çay tüketebilirsiniz. Kahve ise günde 1 fincan olmak üzere sade olarak tüketilmeli ve açken içilmelidir. Sabah açken içilen sade kahvenin metabolizmanızı hızlandıracağını ve yağ yakımını artıracağını unutmayın. Ekmek yeme alışkanlığınızdan kesinlikle vazgeçmeli, beyaz un tüketmemelisiniz. Dolma ya da pilav gibi yemekleri pirinç ile yapmaya alışmış olabilirsiniz fakat aynı yemekleri bulgur kullanarak da pişirebilirsiniz.

 

Azimli olun!

Azim, istikrarlı bir diyet için en önemli konudur. Kendinizi motive etmek için bedeniniz kadar ruhunuzu da hafifletmelisiniz. Yemek istediğiniz anlarda açlığınızı farklı şekillerle bastırmalı, gerçekten aç olup olmadığınızı sorgulamalısınız. Hamur işlerinin bolca tüketildiği ev toplantılarında kendinize hakim olmalı, şirket yemeklerinde çevrenizdekilerin beslenme şekline aldırmamalı ve yeni alışkanlıklarınız doğrultusunda ilerlemelisiniz. Evinizde bir baskül bulundurun ve düzenli olarak tartıya çıkın. Sık aralıklarla tartıya çıkmak motivasyonunuzu düşürür; bu nedenle ilk aylarda 15 günde 1, daha sonraki süreçte ayda 1 tartılın. Giyinme odanızda bir ayna bulundurun ve eski giysilerinizi atmayın. Arada bir giyerek ne kadar zayıfladığınızı kendinize gösterin ve motivasyonunuzu artırın.

 

Su ve spor vazgeçilmeziniz olsun.

Bu yıl hiç içmediğiniz kadar su için! Yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da su içmeyi kesinlikle alışkanlık haline getirin. Sizi su içmeye teşvik edecek yolları deneyin. Spor yapmayı bir alışkanlık haline getirin ve asla aksatmayın. Sıkı ve formda bir vücut için yalnızca diyet yeterli olmayacaktır. Spor hem ruhsal olarak sizi tatmin edecek hem de bedeninizi sıkılaştıracaktır. Düzenli su ve spor ile hastalıklardan korunacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 

Yılbaşı gecesine dikkat!

Yeni yıla nasıl girerseniz öyle devam edermiş… Yılın ilk gününden programınıza başlamalı ve yılbaşı gecesi masadaki yemeklerden yalnızca birkaçını seçmelisiniz. Kendinizi almak biraz zor olabilir fakat yılbaşı günü boyunca diyetinize sadık kalarak beslenirseniz akşam yemeğinde iştahınız da çok açık olmayacaktır. Gece boyunca kendinizi tutmak için birkaç ipucu izleyebilirsiniz:

– Güne su içerek başlayın ve gün boyunca düzenli olarak su için.

– Alkol tüketmeyin. Yerine şekersiz meyveli soda tüketebilirsiniz.

– Alkol tüketmeyin. Yerine şekersiz meyveli soda tüketebilirsiniz.

– Kuruyemiş, kızartma ve yağlı tatlılardan uzak durun.

– Gün boyunca sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

– Parti öncesi sporunuzu yapmış olun.

– Proteinli besinlerden tüketmek isterseniz yağsız olmasına dikkat edin.

 

Yeni yılda yepyeni bir siz için PREnet’le ilk adımınızı atın!

Mutlu yıllar.

Write a comment:

You must be logged in to post a comment.

2015 © Copyright - PRENET

PREnet Sağlıklı Yaşam Ürünleri