Özellikle yaz aylarında ya da diyet sırasında karşı karşıya kalınan ödem oluşması durumu, genel olarak su ve tuz alımının artmasıyla ortaya çıkar. Eğer vücutta ödem oluşmuşsa vücudunuzda biriken 3 litreden fazla su var demektir. Ödem, aynı zamanda bazı yiyecekler, hastalıklar ve alınan birtakım ilaçlar nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu nedenle, “şişlik” deyip geçmemeli ve mutlaka ödemin nedeni saptanmalı, oluşumuna çözüm bulunmalıdır.

 

Ödem nedir? Neden oluşur?

Hepimizin bildiği gibi vücudumuzun neredeyse %70’i sudan oluşmaktadır. Ödem, hücre içi sıvının hücre dışına çıkması sonucunda doku aralarında ve cilt altında birikmesi ile meydana gelmektedir. Ödemin ilk belirtileri göz kapaklarında, el, ayak ve ayak bileklerinde gözle görülür bir şişlik oluşmasıdır. Ödem, kilo alımını da beraberinde getirdiği için pek çok kişi diyeti bırakabilmektedir zira diyet sırasında egzersiz yapmayan ya da su ve tuz kullanımına dikkat etmeyen kişilerde ödem görülür ve diyetin sonuçsuz kalacağı düşünülüp diyete son verilir. Ödem, tüm vücutta ya da bölgesel de olabilmektedir. Bölgesel ödem, ödemin nedeni hakkında daha net fikir verebilir. Stres ya da kalıtsal hastalıklar da ödeme neden olabilmektedir. Ödem; sert, orta sert ya da yumuşak özellik gösterebilir ve bu, ödemin nedenine bağlı olarak değişir. Cildinize parmağınızla bastırıp çektiğinizde kısa bir süre parmak izinizi görürseniz bu yumuşak ödemdir. Sert ödemde bunu gözden kaçırmak mümkündür zira bu tp bir belirti göstermez. Ödem, gözle görülür yerlerde olduğu gibi kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, beyin ve hatta barsaklarımızda da oluşabilir. Bunun yanı sıra kadınlarda hormonel değişime bağlı olarak adet dönemi öncesi ve sırasında da ödem görülür. Hatta bu süreçte 2 kiloya yakın kilo artışı yaşanabilir.

 

Ödem oluşumuna neden olan yiyecekler nelerdir?

Hatalı beslenme sağlığımıza her şekilde zarar verdiği gibi ödem oluşumunu da üst seviyede tetikler. Tuz ve içerdiği kimyasal madde oranı yüksek olan gıdalar ödem oluşumunun başlıca nedenlerindendir. Vücuda alınan 1 gr tuz, 200 ml su tutulmasına neden olur. Tuz alımı artıkça fazla tuz böbreklerden atılamaz ve yumuşak dokularda şişlik görülmeye başlanır. Yapay tatlandırıcılar, hazır soslar, bazı baharatlar, alkollü ve bol kafeinli, meyankökü içeren kola gibi içecekler bu durumu tetikler. Fazla tatlı tüketimi de ödeme neden olur. Eğer ki diyet yapıyor ve tuz alımınıza dikkat etmiyorsanız vücudunuzda su toplanabilir. Bunun yanı sıra egzersiz yapmamak, lenf ve toplardamar dolaşımını azaltacağı için ödem oluşumuna neden olabilir. Sonuç olarak, suçu diyete atmamalı diyet sırasında aldığınız su ve tuz miktarına dikkat etmeli, gerektiği şekilde egzersiz yapmalısınız.

** Diyet sırasında,

­- Fazla tuz ve tuzlu gıdalar alınmamalıdır

– Alkol kullanılmamalıdır

– Hazır gıda ve soslar tüketilmemelidir

– Sigara ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir

Write a comment:

You must be logged in to post a comment.

2015 © Copyright - PRENET

PREnet Sağlıklı Yaşam Ürünleri